Andorras

Küsi pakkumist siit
Üldinfo
Andorra on väike mägiriik Püreneedes. Andorra Vürstiriik asub 464km2 suurusel maa-alal ning seal elab ligikaudu 73100 elanikku. Aga just siit võib leida alpiregioonist väljaspool asuva Euroopa ühe suurima suusakeskuse. Huvitav on ka teada, et Andorra pealinn, Andorra La Vella, oma ca 23000 elanikuga on Euroopas merepinnast arvestades kõrgeimal asuv pealinn. Kõrguste vahe on muljetäratav: 840 m kuni 2940 m, mis on maa kõrgeim tipp Compaderosa. Igal aastal külastab Andorrat ligi 9 miljonit turisti ning turism ongi Andorra peamiseks sissetulekuallikaks. Kõik turistid on alati teretulnud. Andorra on maksusoodustusega piirkond, sestap on Andorra tuntud ka oma soodsate hindade poolest. Soovi korral on võimalik sisseoste teha sadades väikestes poekestes ning ka suuremates ostukeskustes. Soodsate hindadega pakutakse eriti just sporditarbeid, kodutehnikat, ehteid ja kelli. Puhkaja tunneb end siin mugavalt ja hubaselt. Märkamata ei jää mägede karge ilu ja kohaliku looduse Arcalises ning Pal-Arinsalis. Andorra suusakeskuste eelised on kaasaegsus, mäenõlvade mitmekülgne kasutamine, uued tõstukid, hästi hooldatud ja tähistatud rajad, laialdased võimalused nii algajatele, suusaekspertidele kui ka lumelauduritele. Andorra suusahooaeg kestab detsembrist aprillini. Andorra kolmes suusakeskuses on 106 tõstukit, 60 kilomeetrit siniseid laskumisi, 59 km punaseid laskumisi ning 29 km musti nõlvu. Kokku üle 100 km nõlvu on vajadusel kindlustatud kunstlumega.

Insider-TIP Andorra
  • Andorra on maksusoodustusega tax-free piirkond. Poodides on siin soodsama hinnaga parfüümid, tehnika ja SPORDIVARUSTUS. Oled mõelnud uue varustuse hankimise peale? Siis miks mitte teha seda Andorras?
  • Ning veel: ehk soovid ühe päeva veeta hoopis mootorsaaniga ringi tiirutades, minna lumeräätsamatkale, sõita koerarakendiga või ehitada jääst iglu? Siin on seegi võimalik!
  • Caldea veekeskus Andorra La Vellas on avatud iga päev kl 10-23. Keskuses on termaalvetega basseinid, erinevad mullivannid, türgi ja soome saunad, ultraviolettkiirguskabiinid ning erinevad massaazhi variandid. Pilet kehtib 3 tundi, kõrghooajal soovitav pilet ette broneerida (piletite broneerimisel abiks meie reisijuht).


Plussid - miinused
+ Kompaktsus - kogu miniriik mahub 464 ruutkilomeetrile, ka suusakeskused on pealinnast 20-45 sõiduminuti kaugusel
+ Soodsus. Andorra on maksuvaba riik - sobivaim koht nii suusa- kui lauavarustuse soetamiseks, samuti on suhteliselt odav õhtuti väljas käia
+ Kaasaegsus
+ Lõunamaine eluhoiak ja traditsioonid
+ Võimalus terve nädala jooksul kasutada oma bussi mäele sõitmiseks
- After-ski puudumine
- Inglise keelt kuigi laialdaselt ei räägita, riigikeel on katalaani keel, osatakse ka hispaania ja prantsuse keelt
- Mõnevõrra ebamugav mäepiletisüsteem

Suusakeskus arvudes

GRAND VALIRA (Pas de la Casa-Soldeu)
 ORDINO - ARCALIS  PAL ARINSAL
Kõrgeim tõstukijaam 2640 m Kõrgeim tõstukijaam 2620 m Kõrgeim tõstukijaam 2572 m
 Kokku 193 km radu  Kokku 26 km radu  Kokku 63 km radu
siniseid 88 km
punaseid 67 km
musti 37 km
siniseid 8 km
punaseid 9 km
musti 2 km
siniseid 16 km
punaseid 16 km
musti 5 km
Tõstukid:
32 ankurtõstukit
30 tooltõstukit
4 gondettõstukit
Tõstukid:
8 ankurtõstukit
5 tooltõstukit
Tõstukid:
15 ankurtõstukit
12 tooltõstukit
3 gondlit


Mäekaartidega on võimalik tutvuda:
Grandvalira
Vallnord

Vaata mäekaarte ka siit.

Suusakeskuste vahelised vahemaad:
Andorra La Vella-Grandvalira 7 km
Andorra La Vella-Arcalis 22 km
Andorra La Vella-Arinsal 16 km

Reisijuhi kommentaar
Püreneede muinasjutulisse mägiriiki Andorrasse satuvad tavaliselt suusatama need, kel teistele Euroopa suusakeskustele üks ring juba peale tehtud. Samas on Andorral ka oma lojaalne fännklubi, kes iga paari aasta tagant üha naasevad. Põhjusega. Germalo nädalase suusareisi ajal külastatakse mõlemat Andorra suusakeskust: Grandivalirat ja Vallnordi. Neist esimeses on ühtekokku 193km nõlvu, teises 89. Andorra sobib ülihästi algajale või keskmise sõiduoskusega suusatajale, ekspert võib veidi enam väljakutset vajada. Soodsad tingimused on loodud ka lauduritele. Lisaks kõikvõimalikud viisid lumiselt meelt lahutada - koerarakendisõidust iglu ehitamiseni. Andorrasse tasub tulla neil, kes lärmakast after-ski'st väga lugu ei pea ja eelistavad hoopis omaette lõunamaise nautleva eluviisiga tutvuda. Pealinn Andorra La Vella, kus ööbime, pakub rohkelt avastamisvõimalusi: kitsad käänulised tänavad, traditsioonilised veinibaarid, õdusad restoranid, trendikad lounge'id. Ja loomulikult ohtralt hilise õhtutunnini avatud kaubanduskeskusi! Andorra on maksuvaba ja seetõttu kõigi shopahoolikute meelispaik. Ühiselt külastame Caldea veekeskust, õllerestorane või jazzbaare. Nädala lõpul kogeme, kuidas kogu linn ärkab elule ja suundub kui üks mees ööklubidesse, mille seast leiavad lemmiku nii moodsat klubimuusikat nautivad trendijüngrid kui suitsuseid kitsaid saale eelistavad latinomuusika austajad. Kokkukuuluvustunnet suurendavad ka ühised õhtusöögid, mis vahemereliste hõrgutiste külluse ja heade veinidega kipuvad Lõuna-Euroopale omaselt mitmetunniseks venima. Andorra on soodne, südamlik ja sõbralik. Ja millal teil viimati õnnestus suusamäele sõites mööduda õitsvatest mandli- ja kirsipuudest? Benvingut! Tere tulemast!Kasulikud lingid
Andorra: http://www.andorra.ad/ca-ES/Pagines/default.aspx, www.turisme.ad, http://www.govern.ad
Suusakeskused ja mäepileti hinnad: www.skiandorra.ad, www.grandvalira.com, http://www.vallnord.com
Caldea veekeskus: http://www.caldea.ad
Hotell: http://www.hotelisard.com
Tallinna lennujaam: http://www.tallinn-airport.ee
Estonian Air: http://www.estonian-air.ee 
Eesti välisministeerium: www.vm.ee