Põhja-Itaalias

Küsi pakkumist siit

1) Dolomiidid

Üldinfo
Itaalia suurimas mäestikus, Dolomiitides, on võrratuid suusakeskusi ning ohtralt suusa- ja avastamisrõõmu. Ajaloolise tausta tõttu on piirkond meeldiv sulam austria- ja itaaliapärasest elust.

Dolomiti Superski asub Põhja-Itaalias Lõuna-Tirooli piirkonnas. Olulisemad Dolomiitide massiivid on Marmolada (3342 m), Mt. Cristallo (3216 m), Civetta (3220 m), Tofana (3244 m), Tre Cime (2999 m) jt. Dolomiitide mäestik ei ole oma nime saanud mitte itaallastelt, vaid hoopis tuntud prantsuse kivimiuurija Deodat de Dolomieu järgi. Tema oli see, kes esimesena uuris ja kirjeldas siinset roosat dolomiiti, mis just õhtuses valguses annab mägedele ainulaadse varjundi. Dolomiitide maastik on unustamatu: mägede tipud on looduse poolt vormitud kunstiteosed, mis meenutavad kirikute torne ja kupleid. Dolomiitide vaateid peetakse üheks ilusaimaks, mis mägedel pakkuda on.

Dolomiti Superski pakub suurepäraseid suusavõimalusi nii algajatele kui ekspertidele. Dolomiti Superski on maailma suurim suusapiirkond, mis koosneb 12 suusakeskusest. Suusaradu on Dolomiitides kokku ligi 1200km ning nendele viivad 460 lifti. Siinsed suusakülad on paljuski pigem austriapärased kui itaallaslikud, küll aga õhkub igal sammul itaallaslikku olemise ja nautimise hõngu. Meie reisi majutus asub strateegiliselt heas kohas - Dolomiitide suusakeskuste ligidal, mis võimaldab suusatada mitte ainult Sella Rondal, vaid ka teistes suurtes Dolomiitide suusakeskustes nagu näiteks kuulus Cortina d’Ampezzo ja nooruslik Kronplatz/Plan de Corones. Just Cortina d`Ampezzo – Dolomiitide kuninganna – nagu itaallased ise seda väikest mägilinnakest kutsuvad, on olnud nii 1956 a taliolümpiamängude kui ka kõikvõimalike ja loendamatute mäesuusavõistluste korraldaja.

Insider-TIP
Veel mõned aastad tagasi oleks see olnud mõeldamatu, aga mitte täna. Uus, kiipkaardil põhinev Dolomiti Superskipass mäepiletisüsteem võimaldab kõigil mägedevallutajatel oma päevaseid tuure mägedel ka hiljem üle vaadata. Näete ära selle, mis tõstukeid olete kasutanud ja missugustel radadel liuelnud ning näete mäekaardil oma päevast marsruuti. Täitsa vahva on kaardistada oma suusapuhkust ja hiljem vaadata, missugused mäed said vallutatud!

Plussid-miinused
+ Võrratult suur suusapiirkond
+ Sella Ronda kuulus suusaring
+ Huvitavad laskumised, rajad igale tasemele
+ Itaaliapärane elu-olu ja söögid-joogid
+ Võimalus terve nädala jooksul kasutada oma bussi erinevatesse keskustesse sõitmiseks
+ Võimalus külastada ka Kronplatzi ja Cortina d'Ampezzot
- Tagasihoidlik after-ski
- Kuulsates suusakülades "kuulus" hinnatase

Interaktiivsete mäekaartidega on võimalus tutvuda siin.

Suusakeskuste vahelised vahemaad:
La Valle-Corvara 18 km
La Valle-Kronplatz 26 km
La Valle-Cortina d'Ampezzo 45km

Kasulikud lingid
Suusakeskus: http://www.dolomitisuperski.com

2) Livigno

Üldinfo
Itaalias saab nautida oma suusapuhkust itaallaste kombel täiel rinnal ja kõikide emotsioonidega. Itaallaste endi elurõõm ja positiivne hoiak annavad spordielamustele palju juurde ja sellele lisaks veel Itaalia köögikunst – mis sa hing oskad veel tahta ;-)

Livignot on nimetatud „Itaalia Tiibetiks“ just oma mägede eripära tõttu. Ta on üsna Šveitsi piiri ääres 1800 m ü.m.p. asuv üks piirkonna suurimaid suusakeskusi. Kuurort pakub häid tingimusi laiadel XXL nõlvadel sõitmiseks. Tõstukeid ja laskumisi on Livignos igale maitsele, kõrgeim tõstuk viib lausa 2798 m kõrgusele. Enamus laskumistest on kõrgemal metsapiirist. Livingos on tõepoolest suurepärased suusavõimalused, mõnus atmosfäär, hinnataseme poolest pole ta eriti kõrge ja kõige tipuks on seal tax-free ostuvõimalus. Öeldakse, et raskem on Livignos saada liiter piima kui liiter džinni.

Külas on ohtralt restorane ja baare, mis meelitavad oma päikeseterrasside ja lamamistoolidega. Livigno on tuntuks saanud eelkõige kui noor ja muretu kuurort, ta pole mingi uhke kallis keskus, vaid hea väärtusega puhas rõõm suusatamisest. Ka lumelauduritele on Livigno väga sobilik, sest palju on puuderlumega kaetud fantastilisi off-piste võimalusi. Muuseas, Livigno üks osa nimega Trapalle, on Euroopas merepinnast kõrgeimal asuv püsiasustatud koht (1900-2250 m). 

Bormiosse tulid kunagi vanad roomlased kuulsate termaalvete pärast. Täna kohtab siin aga palju turiste, kes maalilist itaalia olustikuga linnakest imetlevad ning talvel tulevad siia „mäehundid“ Cima Bianca maailmameistrivõistluste tasemel radasid vallutama. Bormio asub Livignost umbes 35 km kaugusel. Seega ei saa lasta võimalust käest ja mõnel päeval ka Bormio laskumistel suusa- ja lauarõõmu nautida. Kuurort asub 1792 m kõrgusel merepinnast. Suusakeskus on rohkem ehk sobilik neile, kellele meeldib tõusta mäe tippu ja siis pikalt laskuda alla uuesti keskusesse. Keskmise tasemega suusatajad naudivad Bormio nõlvu ehk kõige rohkem. Pista Stelvio laskumisel toimusid 1995 a ja 2005 a meeste MM-võistlused mäesuusatamises. 

St. Moritz on vast üks kuulsamaid suusakuurorte kogu Euroopas ja maailmas. St. Moritz koos Engadini kuurortidega nagu Corviglia, Corvatsch, Diavolezza liustik, Zuoz – hõlmab piirkonnas kokku 60 modernset tõstukit ja 350 km laskumisi (1800-3300m ü.m.p.). Suusanauding on garanteeritud! Võite ühineda maailma "äriklassi" suusatajatega. Livigno suusapassi omanikule St Moritzi päevapilet soodsamalt. St. Moritzis on lisaks mäesuusalaskumistele 160 km murdmaa suusaradasid.

Soovijatel on võimalus nautida ühe pika päeva lõputut lund St.Moritzi suusakeskuses!
Termaalvete kasulikkust oskasid hinnata juba vanad roomlased. Üheksa termaalvete allikat, millest jõuab maapinnale 38 kuni 41 kraadine vesi, toidavad Bormio terme. Ka kaasaegsed „suusahundid“ oskavad peale pikka päeva mägedes terme hinnata.

Livigno mäekaarti saab vaadata siit.
Bormio interaktiivset mäekaarti on võimalik vaadata siit.
St. Moritzi mäekaarti on võimalik vaadata siit.

Suusakeskuste vahelised vahemaad:
Livigno-St.Moritz 65 km
Livigno-Bormio 35 km

Kasulikud lingid
Suusakeskus: www.livigno.eu, www.skipasslivigno.com, www.skipassaltavaltellina.com, www.bormioski.it